Wydarzenia






 
IndeksIndeks  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  
Share | 
 

 Sytuacja społeczna

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Mistrz gry
avatar

Konta specjalne
Konta specjalne
http://morsmordre.forumpolish.com/ http://morsmordre.forumpolish.com/t475-sowa-mistrza-gry#1224 http://morsmordre.forumpolish.com/ http://morsmordre.forumpolish.com/ http://morsmordre.forumpolish.com/f124-woreczki-z-wsiakiewki
naczelny mąciciel
odwieczny
n/d
n/d
Do you wanna live forever?
99
99
99
99
99
99
Czarodziej

PisanieTemat: Sytuacja społeczna   06.07.15 11:32

Sytuacja społeczna

Po II wojnie światowej Wielka Brytania, z powodu zniszczeń i strat materialnych, powoli traciła wcześniejszą pozycję na arenie międzynarodowej. Narastały problemy gospodarcze i napięcia społeczne. Następuje stopniowy upadek Imperium, wielkiej marynarki wojennej czy rozbudowanego przemysłu ciężkiego. Pojawiają się silne wpływy amerykańskiej „kultury masowej”, jednak brytyjska „kultura wysoka” nie zostaje przez nie stłamszona. Ludzie zmęczeni byli powojennymi restrykcjami, w tym racjonowaniem jedzenia i innych dóbr, lecz sytuacja ta nie zmieniła się przed 52 r. W ciągu kilku lat – po The Festival of Britain, który pokazał anglikom, jak może wyglądać nowoczesne, powojenne życie – sytuacja ekonomiczna zaczęła się, bardzo powoli, poprawiać, a wszystko, od samochodów po meble, można było zakupić na kredyt.
Na początku lat 50. wiele mugolskich firm podjęło się masowej produkcji odbiorników telewizyjnych, a sama telewizja zyskała na popularności. Wbudowane w szafki odbiorniki znalazły się w bogatszych angielskich domach, dołączając do wszechobecnych już, tańszych radioodbniorników oraz cieszących się sympatią większości elektrycznych gramofonów. Do tego każdy mugol chciał mieć samochód, by uwolnić się od niedogodności publicznej komunikacji miejskiej oraz zapewnić sobie odrobinę luksusu, z nadzieją, że pozwoli ona zapomnieć o okropnościach wojny i spowodowanych przez nią szkodach.
Mimo stopniowej poprawy warunków życia, czasy nadal są trudne, zwłaszcza dla kobiet; daleko jeszcze do późniejszego cudu gospodarczego, radosnego rozkwitu Londynu z okresu swinging sixties czy rewolucji obyczajowej. Również dzieci nie mogą pozwolić sobie na całkowitą swobodę zachowań – w szkołach wymierza się kary fizyczne, jednak czyni się to demokratycznie, bez względu na to, czy jest się potomkiem sklepikarza, czy lorda. Homoseksualizm budzi niemałe oburzenie; obnoszący się z nim Anglicy stają przed niełatwym wyborem - przymusowa kastracja chemiczna nazywana terapią hormonalną albo więzienie.




Powrót do góry Go down
 

Sytuacja społeczna

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1

 Similar topics

-
» Sytuacja społeczna
» Lichy to kruk, co zdobycz z rąk wypuszcza.

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Morsmordre :: Wprowadzenie :: Biuro informacji :: Opis świata :: Życie codzienne w Londynie lat 50-tych-
Styl: Evandra + Cassandra



Forum oparte na serii książek J.K.Rowling, niektóre imiona i nazwy własne są jej własnością.
Opisy częściowo pisane w oparciu o Pottermore.
Autorskie opracowania oraz pozostałe treści forum są własnością intelektualną twórców,
zabrania się ich kopiowania.



Baner small nobg

Morsmordre 2015-18