Wydarzenia


 
IndeksIndeks  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  
Share | 
 

 Duchy

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Mistrz gry
avatar

Konta specjalne
Konta specjalne
http://morsmordre.forumpolish.com/ http://morsmordre.forumpolish.com/t475-sowa-mistrza-gry#1224 http://morsmordre.forumpolish.com/ http://morsmordre.forumpolish.com/ http://morsmordre.forumpolish.com/f124-woreczki-z-wsiakiewki
naczelny mąciciel
odwieczny
n/d
n/d
Do you wanna live forever?
99
99
99
99
99
99
Czarodziej

PisanieTemat: Duchy   16.07.15 18:02

Duchy

Najbardziej znaną i rozpowszechnioną odmianą duchów są zjawy, a zatem pozbawione ciała widziadła. Niektóre mogą pojawiać się pod postacią mlecznego, mglistego dymu, inne zaś przypominają ludzi z krwi i kości. Folklor starego kontynentu wielokrotnie wspomina o duchach podobnych do ludzi, których nadnaturalność determinowały zdolność przenikania ścian, rozpływania się w powietrzu, czy ciągnący się za nimi smród zgnilizny.
W Starożytnej Grecji i Rzymie duchy zmarłych jawiły się jako ponure, rozedrgane cienie, smoliście czarne plamy lub niewidzialne, hałaśliwe widma. W kulturze egipskich magów duchy powracały we własnych, ożywionych ciałach, zaś wierzenia innych ludów mówią o duchach przybierających postać demonów, zwierząt oraz roślin.
Antyczne społeczeństwa, zarówno wschodnie, jak i zachodnie, uważały duchy za zjawisko realne i najzupełniej naturalne, a w wielu kręgach kulturowych organizowano święta oraz specjalne uroczystości, służące zagwarantowaniu sobie dobrych kontaktów z duszami zmarłych. Najpopularniejszy obrządek w Wielkiej Brytanii, zwany dzisiaj Nocą Duchów, wyewoluował z ze święta Samhain, podczas którego ludzie ofiarami starali się przebłagać czy też zjednać sobie dusze błąkające się po świecie.

Charakterystyka duchów
Duchy posiadają różne natury - mogą być zarówno wesołe i przyjacielskie, jak i wynaturzone oraz przerażające. Pojawiają się one wówczas, kiedy dusza zmarłego nie może zaznać spokoju ani ukojenia, posiada na ziemi niedokończone sprawy lub boi się przejść na drugą stronę. Niektóre zostały skazane na potępieńczą wędrówkę, pokutując za wyrządzone za życia krzywdy, inne tułają się po świecie z powodu niespodziewanej śmierci lub przywiązują się do miejsca, z którym łączyły ich najwięcej wspomnień.
Duch to "odcisk duszy, który opuścił ciało", a zatem odbicie, czy raczej nędzna karykatura zmarłego. Mugole nie potrafią w ten sposób wyrwać się śmierci, lecz nawet wśród czarodziejów, niewiele osób decyduje się na taką kontynuację swej egzystencji.
Duchy są bardzo ograniczone w swoich doświadczeniach - zatrzymują się na etapie poznania, na jakim skończyły przed śmiercią. Nie rozwijają umiejętności, nie uczą się nowych rzeczy, ich poglądy nigdy się nie zmieniają. Z tego powodu nawet po kilku wiekach mogą pałać żądzą zemsty, ponieważ wyjałowiona wersja życia (duchy tak naprawdę nie są martwe - wiodą egzystencję podobną do ludzkiej, lecz nieskończenie uboższą) nie potrafi ukoić bólu ani stłumić urazy.
Duchy potrafią przenikać przez ciała stałe, nie zmieniając ani ich struktury, ani nie uszkadzając swojej ziemskiej powłoki. Wpływają jednak na żywioły: wodę, ogień oraz powietrze. Obecność ducha w pomieszczeniu powoduje gwałtowny spadek temperatury, zaś wiele istot zgromadzonych w jednym miejscu podnosi jej wartość. Ich pojawienie, skutkuje zmianą barwy płomieni ognia z purpury do chłodnego błękitu. Kiedy żywe stworzenie przejdzie przez ducha (bądź na odwrót), doświadcza ono nieprzyjemnego wrażenia, jakby zostało zanurzone w lodowatej wodzie. Czarodzieje są o wiele bardziej podatni na działanie tego, co przez ludzi niemagicznych nazywane jest zjawiskami paranormalnymi - magowie nie tylko słyszą, ale również widzą duchy, mugole natomiast są w stanie wyłapać jedynie fizyczne ślady ich obecności - nagłe obniżenie temperatury, ciarki lub w przypadku poltergeistów hałas, czy latające w powietrzu meble. Oczywiście zdarza się, że niemagiczni ludzie są w stanie ujrzeć ducha - wynika to albo z jego predyspozycji albo celowego działania ducha, choć najczęściej powodem jest złośliwe działanie jakiegoś czarodzieja, uwydatniającego aurę ducha - dla zabawy, niemniej jednak łamiąc przy tym Kodeks Tajności.

Wyjątkowy duch - Poltergeist
Poltergeist (z j.niemieckiego dosłownie oznacza "hałasujący duch") to prawdopodobnie najbardziej dokuczliwe i nieznośne zjawy na świecie. W przeciwieństwie do wszelkich widziadeł, widm oraz rozmaitych innych rodzajów duchów, poltergeisty nie straszą, nie nawiedzają konkretnych miejsc, budynków czy domów. Za cel obierają sobie osobę, za którą włóczą się z miejsca na miejsce, nie pozwalając wybranemu nieszczęśnikowi zaznać spokoju ani chwili wytchnienia. Rzadziej pojawiają się w skupiskach dużych grup osób, mugoli czy czarodziejów, chcąc zakłócić ich spokój. Większość poltergeistów jest niewidzialna, lecz jeśli chcą, mogą się ujawnić. Przeważnie jednak sygnalizują swoją obecność harmidrem, łomotem, waleniem w ściany, wprawianiem w drżenie podłóg, co zyskało im reputację wyjątkowo hałaśliwych duchów. Niektóre bardzo gwałtowne, niezrównoważone i wybitnie porywcze poltergeisty rzucają i rozbijają meble, powodują pożary, a nawet ciskają ludźmi po ich własnych domach. Dziwne, niepokojące dźwięki, dochodzące znikąd hałasy, fruwające szafy i stoły znane były już w starożytności pod hasłem działalności poltergeista. Jedna z pierwszych wzmianek pochodzi od greckiego polityka z piątego wieku przed Chrystusem. Andokides opisał znajomego, który "trzyma w domu złego ducha, co wywraca mu stoły". Kolejne napomknięcie o poltergeistach pojawia się mniej więcej pięćset lat później - rzymski historyk Swetoniusz relacjonuje historię pewnego patrycjusza, jakiego "nieznana jakaś siła wyrzucała z łoża" i dopiero po upływie kilkunastu godzin od tego incydentu znaleziono mężczyznę "w jego nocnym odzieniu na wpół przytomnego pod drzewami". Terminem "poltergeist" zaczęto określać tą wyjątkowo krnąbrną rasę duchów dopiero w XIX wieku. Jedna z najbardziej popularnych angielskich bajek dla małych czarodziejów pt.: "Przypadki ducha Stockwella" opowiada historię tytułowego poltergeista, lubującego się w rozbijaniu beczek z piwem i rzucaniu zgniłymi jajkami w koty. Znane są jednak także podania o bardziej złośliwych i niebezpiecznych duchach tego gatunku, nie wahających się puścić z dymem dom, nawet jeśli w środku znajdowali się jego właściciele.Powrót do góry Go down
 

Duchy

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1

 Similar topics

-
» Gwiezdne Duchy
» Duchy
» Gwiezdne Duchy - Srebrne Klucze
» Gwiezdne Duchy - Złote Klucze
» Gwiezdne Duchy - Informacje Ogólne

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Morsmordre :: Wprowadzenie :: Biuro informacji :: Opis świata :: Życie codzienne w Londynie lat 50-tych-
Styl: Evandra + CassandraForum oparte na serii książek J.K.Rowling, niektóre imiona i nazwy własne są jej własnością.
Opisy częściowo pisane w oparciu o Pottermore.
Autorskie opracowania oraz pozostałe treści forum są własnością intelektualną twórców,
zabrania się ich kopiowania.Baner small nobg

Morsmordre 2015-18