Wydarzenia


Ekipa forum
50 twarzy Francisa Lestrange- 03.10.57
AutorWiadomość
50 twarzy Francisa Lestrange- 03.10.57 [odnośnik]26.01.21 1:52


03.10.1957

50 twarzy Francisa Lestrange

Książę czy żebrak


Po ostatnim numerze „Czarownicy” napłynęły do nas listy świadczące o tym, że część czytelniczek zna lorda Francisa Lestrange’a osobiście i w dodatku zwraca się do niego na „ty”. Najpierw redakcja uznała te oszczerstwa za złośliwe dowcipy, ale niestety sytuacja zaczęła eskalować - lord Francis Lestrange został brutalnie zaatakowany na londyńskich ulicach! Wykluczono udział antyministerialnych bojówek, ale lord nadal nie rozumiał powodu tej nagłej antypatii do jego osoby. W trosce o dobre imię lorda Lestrange’a zdecydowaliśmy się na dziennikarskie śledztwo. Rozwiązanie tej zagadki przeszło nasze najśmielsze oczekiwania! Niejaki pan Morgan Lynch, marynarz na stałe zameldowany w Londynie, jest łudząco podobny do lorda Francisa Lestrange i to zapewne on przysporzył biednemu arystokracie złej reputacji. Aby raz na zawsze wyjaśnić nieporozumienie, zaaranżowaliśmy spotkanie obu panów. Podobieństwo faktycznie okazało się uderzające, ale lord Lestrange i pan Lynch NIE są zaginionymi bliźniakami. Można ich pomylić jedynie na pierwszy rzut oka, bowiem pan Lynch ma bardziej niesforną fryzurę, zamglone spojrzenie i mniej arystokratyczną krzywiznę nosa. Panowie zgodzili się, że ich podobieństwo jest niezwykle zabawne, ale podczas dłuższej rozmowy nie przypadli sobie do gustu i zdecydowali się nie utrzymywać kontaktu. Lord Francis i pan Morgan są niczym dzień i noc, woda i ogień. Ulubiony trunek lorda Lestrange’a to Toujours Pur, zaś pan Lynch gustuje w lekkich portowych piwach, zatem nawet wzniesienie toastu okazało się problematyczne.

Zapytany o największe marzenie, pan Lynch odparł, że chciałby zostać zawodowym tancerzem - uwielbia się bawić i uważa, że życie to sen, radość i taniec. Niestety, zobowiązania rodzinne nie pozwalają mu na całkowicie hulaszczy tryb życia - pan Lynch utrzymuje mamę i młodszą siostrę i musi nieustannie podejmować się różnych dorywczych prac. Po godzinach można go spotkać w lokalach w Londynie i na pewno chętnie porwie do tańca każdą zainteresowaną czytelniczkę! Ku zgroszeniu lorda Lestrange’a oraz redakcji, pan Lynch wcale nie rwie się do stabilizacji (pomimo trzydziestki na karku!) i uważa, że „na świecie jest zbyt wiele kwiatów, by pszczółka mogła zdecydować się na jeden”. Cokolwiek to znaczy. Co ceni w kobietach? Wygadanie! Pan Lynch lubi nowoczesne damy, zapewne nieco „wyzwolone.” Od niedawna nie mieszka z mamą, co uważa za swój atut w podbojach miłosnych… W porównaniu z owym beztroskim marynarzem, jeszcze bardziej uwypuklają się cnoty lorda Francisa Lestrange’a. Jest on wzorowym arystokratą, odpowiedzialnym człowiekiem i nieśmiałym romantykiem. Niech Was nie zwiedzie jego starokawalerstwo! W przeciwieństwie do Morgana, lord Francis marzy o własnej rodzinie. Chciałby ożenić się z miłości, ale dotychczas nie oświadczył się żadnej pannie, cytując: „z różnych powodów, zaczynając od nieodwzajemnionego uczucia, kończąc na przeszkodach natury bardziej przyziemnej.” Mamy szczerą nadzieję, że lord Francis pokona wszelkie przeszkody i znajdzie wybrankę, której mógłby oddać swe serce! Mowa oczywiście o damie ze szlachetnego rodu, bowiem lord Francis wyznaje tradycyjne wartości. „Zdaję sobie sprawę z moich przywilejów i wspaniałej historii mojej rodziny, co niesie ze sobą wielką odpowiedzialność. Nie mogę pozwolić sobie na beztroskę ani trwonienie życia na zabawie, prowadzenie ekskluzywnej restauracji to ciężka praca. Najcenniejszą wartością jest dla mnie rodzina, a największym wzorem - mój szwagier, Tristan Rosier.” - opowiedział nam lord Lestrange, wyraźnie zainspirowany młodym awansem lorda Rosiera na nestora rodziny, oraz zachwycony sercem, jakie ten wkłada w wychowanie jego siostrzeńca. Życzymy lordowi Lestrange równego szczęścia rodzinnego, jakie znalazła jego siostra Evandra Rosier, oraz by nikt nigdy nie mylił go już z portowymi hulakami!

Lord Alphard Black - niepowetowana strata



Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że lord Alphard Black, salonowy gentleman i utalentowany dyplomata w Ministerstwie Magii, zmarł nagle pod koniec września. W trosce o prywatność zrozpaczonej rodziny, redakcja nie podaje przyczyny śmierci i apeluje czytelników o niewysyłanie zapytań odnośnie daty pogrzebu.
Lord Alphard, niegdyś zapalony podróżnik, obiecująco rozwijał swoją karierę w Ministerstwie - to dzięki jego staraniom poprawiły się stosunki dyplomatyczne Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Brylował także na salonach, podobno zostając gwiazdą ostatniego sylwestrowego Sabatu i zaskarbiając sobie podziw samej lady Nott.  Ten przystojny gentleman początkowo nie śpieszył się z zakładaniem rodziny, zapewne czekając na odpowiednią wybrankę. W lipcu oświadczył się lady Melisande Rosier, siostrze nestora rodziny, co pozytywnie wpłynęło na stosunki obu rodów. Śliczna lady Rosier pasjonuje się tańcem oraz smokami, w miarę możliwości udzielając się w rodowym rezerwacie w Kent. Ślub pary zapowiadał się na wydarzenie roku, a nagła śmierć lorda Blacka okazała się ogromnym ciosem dla obu rodzin. W normalnej sytuacji redakcja spekulowałaby, czy młodszy brat lorda Alpharda, lord Rigel, zajmie jego miejsce na ślubnym kobiercu, ale w obliczu tej tragedii wszelkie plotki wydają się nie na miejscu.

Listy do Wilhelminy




Droga Wilhelmino,
Mój najlepszy przyjaciel ostatnio nie mówi nikim innym, jak tylko o jakiejś dziewczynie, w której ponoć się zakochał i u której nie ma żadnych szans! Od paru miesięcy nie napisał do mnie nawet żadnego listu. Czy to koniec tej przyjaźni?

Nadąsany

Drogi Nadąsany,
Zamiast oceniać szanse cudzych podbojów, sugeruję zająć się własnym życiem miłosnym - i upewnić, że sowa przyjaciela posiada Twój aktualny adres.
Wilhelmina

Droga Wilhelmino,
Powiedziałem dziewczynie, która mi się podoba, żeby czegoś nie robiła, ale i tak to zrobiła. Czy to znaczy, że ona mnie nie szanuje?

Mądrzejszy

Drogi (może nie) Mądrzejszy,
To już nie lata 40-te - kobiety podejmują czasem własne decyzje! Nie muszą one mieć związku z uczuciami owej panny do Twojej osoby, choć mogą. Zalecamy dalszą obserwację, uśmiech i piękne kwiaty dla wybranki.
Wilhelmina

Droga Wilhelmino,
Mam większe powodzenie u kobiet, gdy udaję, że jestem kimś innym. Czy to w porządku?

Portowy Amant

Drogi Portowy Amancie,
Bądź SOBĄ. A jeśli wolisz być kimś innym, to naprawdę stań się kimś innym. Bez półśrodków, bo zaplączesz się w swoich kłamstwach i wtedy nawet Wilhelmina Ci nie pomoże!

Droga Wilhelmino,
Pragnęłam ślubu jeszcze tego lata, ale na horyzoncie nie widzę człowieka, za którego mogłabym wyjść. Jakie specyfiki pomogą mi w prędkim zdobyciu męskiego serca w sposób bardziej trwały, niż amortencja?

Miłosna Wiedźma

Droga Miłosna Wiedźmo,
Zalecamy cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość! Bardziej niż nietrwałość Amortencji powinno Cię martwić to, że do miłości nie można nikogo zmusić. Bądź sobą, uśmiechaj się do kawalerów częściej niż zwykle, a miłość i ślub przyjdą same!
Wilhelmina

Droga Wilhelmino,
Mój brat zmarł w tragicznych okolicznościach, tuż po swoich zaręczynach. Jak mogę pocieszyć jego narzeczoną? Czy muszę pocieszyć jego narzeczoną? Co, jeśli rodzina każe mi pocieszać jego narzeczoną w sposób, który wydaje mi się nieco zbyt nagły albo nieodpowiedni?

Zrozpaczony Brat

Drogi Zrozpaczony Bracie,
Moje kondolencje! Przeżywaj żałobę zgodnie ze swoim sercem i rozsądkiem, nikt nie powinien zmuszać Cię do zbyt nagłego… pocieszania. Chyba, że serce podpowiada Ci inaczej i że serce narzeczonej denata odwzajemnia te uczucia! Serca należy słuchać, SERCA!
Zatroskana Wilhelmina

Droga Wilhelmino,
Chcę na zawsze pozostać starym kawalerem, ale zaleca się do mnie pewna dziewczyna! Jak ją zniechęcić?

Przerażony

Drogi Przerażony,
Bać to się można hipogryfów, a nie dziewcząt! Taktownie ogranicz kontakty z młodą damą i pod żadnym pozorem nie zdradzaj jej prawdziwych powodów swojego dystansu - bo będzie jej przykro!
Wilhelmina

Droga Wilhelmino,
Spodobał mi się pewien kawaler i bardzo miło spędziliśmy razem czas, ale podczas kolejnego spotkania zdecydował się „ukrócić naszą znajomość”! Nie rozumiem, co się stało! Czy czymś go uraziłam?

Skołowana

Droga Skołowana,
Bądź silną kobietą i NIE upatruj winy w sobie! Mężczyźni czasem lękają się zobowiązań i idiotycznie zakładają, że drugie lub trzecie spotkanie to już zobowiązanie. Poszukaj kogoś bardziej dojrzałego, kto będzie traktował Cię z szacunkiem!
Wilhelmina

Droga Wilhelmino,
Sprawa jest. Znam taką jedną parę. Ciągnie ich do siebie jak rzep do psidwaczych ogonów, wiesz? Ale coś się nie mogą zejść. Ona jest starsza, ta rozważna, za dużo dziewucha myśli, a on młody i narwany, chłopak z ideałami. Zakochani jak nic, no mówię ci! Tak sobie myślę, jak im pomóc. Wodzi jedno za drugim oczami, choć udaje, że wcale nie, ale uczucie idzie wywęszyć na kilometr.

Syrena

Droga Syrenko,
Zawsze zostaje stary jak świat fortel - umów się z nimi w trójkę, a potem niech wypadnie Ci coś ważnego! Zostaw ich samych i niech się dzieje co chce! Zakochane serca znajdą do siebie drogę.
Wilhelmina



Horoskop jesienny


Nundu - 22.12 - 19.01
Miłosne decyzje podejmiesz szybko, bez niepotrzebnych wątpliwości. Przestaniesz zastanawiać się nad tym, czego oczekujesz od życia i czekać na coś, czego nie potrafisz sprecyzować. Wprost powiesz, czego pragniesz i to dostaniesz. Na odpoczynek i czytanie ksiąg nie będziesz mieć za wiele czasu. Spodziewaj się odwiedzin, próśb, nowych zajęć i wyzwań do końca roku. Będziesz mieć dobrą rękę do inwestycji, staraj się wykorzystać ten czas i pomóc załatwić wspólne sprawy, dokończyć rozpoczęte zlecenia. W finansach bądź ostrożny, dwa razy przejrzyj każdego knuta. Choć pieniędzy ci w najbliższym czasie nie braknie nie możesz okazać się rozrzutny. Merkury w trygonie sprzyja zakupom — nie ufaj czczym obietnicom i pięknym ofertom, zdaj się na swój rozsądek i doświadczenie, a dobrze na tym wyjdziesz. Zrezygnuj z ekskluzywnych przywilejów, postaw na minimalizm.



Tryton - 20.01-19.02
Saturn nie sprzyja cierpliwości i utartemu trzymaniu się własnych poglądów. Demimoz, w którego znak wchodzi Słońce początkowo nasili brak ufności względem własnej intuicji. Oznacza to, że w najbliższych działaniach to logika, a nie uczucia będą wieść prym. Mars w koniunkcji do twojego znaku sprawi, że krytyczniej będziesz podchodzić do zaufania względem najbliższych, szczególnie w obrębie własnej rodziny. Z jeszcze większym zaangażowaniem oddasz się swoim obowiązkom, nieczęsto tracąc głowę w rozmyślaniach, która z decyzji będzie najodpowiedniejsza. Nie musisz być dla wszystkich wyrozumiały. I bez tego jesteś w stanie zakończyć wszystkie dotychczasowe konflikty, spory i dylematy. Musisz uwierzyć we własną siłę, a wszystkie przeszkody okażą się dziecinnie proste do pokonania.



Czerwony Kapturek 20.02-21.03
Bądź szczery, bo to sprzyja realizowaniu marzeń. Planety uczynią cię bardziej wyrozumiałym, co sprawi, że staniesz się doradcą wielu bliskich ludzi. Zaczniesz śmielej szukać nowych rozwiązań, nawet jeśli początkowo będzie to dla ciebie ucieczką od własnych problemów i dylematów. Merkury w trygonie pogłębi ważne dla ciebie relacje. Pod koniec roku postanowisz mieszkać wygodnie i ładnie. Pomysł związany z przemeblowaniem lub przeprowadzką przyjmiesz z entuzjazmem. To dobry czas, by zrobić rewolucję związaną ze swoim życiem. Twój partner będzie musiał liczyć się z twoim zdaniem w sprawie domowych sprawunków, ale dzięki temu powodów do kłótni będzie znacznie mniej. Samotne Czerwone Kapturki chętnie wybiorą się na randkę i choć w październiku będą bardziej nieśmiałe, w listopadzie dzięki Wenus w sekstylu odważą się na podjęcie zdecydowanych, może nawet ryzykownych działań.



Testral 22.03-19.04
Twoje nastawienie do świata może być buntownicze, ryzykowne. W swoich działaniach będziesz patrzeć w przyszłość. Niektórym przestaną się podobać stare relacje, znudzi cię nieaktualny stan rzeczy, poszukasz zmiany. To czas na krok naprzód, podjęcie w końcu zdecydowanych kroków i uświadomienia sobie własnych oczekiwań od życia i innych. Tradycyjne rozwiązania wcale nie wydadzą się najlepsze. Znak Demimoza w którą wchodzi Słońce symbolizuje sercowe porządki, ale czas wróży postęp, także ten za wszelką cenę, bez względu na wszystkich wkoło. Samotne testrale, obawiające się ryzyka definitywnie rozprawią się z przeszłością i zamkną za sobą otwarte drzwi. Wystrzegaj się grochu, spowoduje u ciebie wzdęcia na dłuższy okres.



Buchorożec 20.04-22.05
Przed tobą bardzo dobre dni, ale nie przesadzaj ze swoimi miłosnymi wymaganiami. Sekstyl Wenus obudzi w tobie egoistę, zapragniesz być na pierwszym miejscu, a twój los wyda ci się najważniejszy na świecie. Nie denerwuj się niepotrzebnie, nie wycofuj i nie zamykaj w sobie. W ten sposób najszybciej i najłatwiej osiągniesz swój cel. Jowisz w koniunkcji sugeruje, by wstrzymać się od niepotrzebnych wyrzutów i awantur. Zbędne akty frustracji i agresji znacznie trudniej wymazać z pamięci niż nieudolne próby porozumienia. Zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz i spróbuj przekazać to partnerowi. Samotne buchorożce będą zamkniete w sobie i zagubione. Łatwiej im będzie oceniać ludzi pochopnie.



Wozak 23.05-21.06
Zwrócisz uwagę na wygląd i samopoczucie twoich bliskich. Powinieneś skończyć z kiepskim jedzeniem, samą kaszą nie wyżyjesz. Zaopatrz się w dobrej jakości mięso i zadbaj o własne zdrowie. W nadchodzących miesiącach nie będziesz mieć też czasu na błogie lenistwo. Obowiązki mogą ci się wdać przytłaczające, ale rzucony w wir pracy szybko uporządkujesz życie i odnajdziesz na nowo swoją pasję. W razie problemów poszukaj pomocników do pracy, zamiast brać wszystko na swoje ramiona i się z tym męczyć. Szkoda ryzykować zdrowia, dlatego dbaj o urozmaiconą dietę, bogatą w tłuszcze i węglowodany. Jeśli jesteś fanem dziczyzny lepiej zrezygnuj z niej w najbliższym czasie. Mięso z niepewnego źródła może sprawić ci wiele kłopotu i ściągnąć na ciebie chorobę. Koniec roku to dobry czas na otwarcie swojego zamkniętego serca i pozwolenie sobie na chwilę przyjemności. Odetnij się od przeszłości i spróbuj żyć na nowo.



Ognisty Krab 22.06-22.07
Znajomi, z którymi się kłóciłeś z byle okazji znów okażą ci życzliwość. Jeśli ostatnio czułeś się samotny teraz znajdziesz w najbliższych oparcie. Zabieraj też głos w pracy, podejmuj inicjatywy i udzielaj się przy istotnych projektach, a szybko zyskasz uznanie swojego szefa. Merkury w trytonie pozwoli ci załagodzić spory i zetrzeć złe pierwsze wrażenie. Jeśli ktoś nie obdarzył cię sympatią teraz szybko zmieni, co do ciebie zdanie. Słońce w układzie z twoim znakiem zachęci cię do większej aktywności i zadbania o siebie. W najbliższych miesiącach może brakować ci ulubionych potraw, ale wyjdzie ci to tylko na zdrowie. Spróbuj jeść więcej roślin strączkowych, a szybko docenisz ich zbawienny wpływ na swój organizm.



Gryf 23.07-22.08
Nie przesadzaj z poświęcaniem się, teraz nadchodzi dobry czas na realizację własnych potrzeb, rozwój osobisty i wewnętrzny. Szukaj możliwości, nie ograniczaj się, jeśli spotkasz na swojej drodze ciekawe osoby. Będziesz w wyjątkowym nastroju, szczególnie w listopadzie, a w miłości będzie sprzyjać ci powodzenie. Jowisz w trytonie do twojego znaku pomoże ci uporać się z zaległościami i nadrobić stracony czas z ludźmi, których długo nie widziałeś. Łatwiej niż dotychczas przyjdzie ci nawiązywanie głębokich relacji i poprawa zaniedbanych. To dobry moment, by nauczyć się czegoś nowego, wziąć sprawy we własne ręce i zrobić coś, o czym dawno marzyłeś, a nie miałeś ku temu okazji. Nie ryzykuj bez potrzeby. Mars wisi w pobliżu i może zachęcać cię do podejmowania ryzykownych działań, te jednak mogą zakończyć się dla ciebie tragicznie. Pamiętaj, by nie tracić czujności i mieć oczy dookoła głowy.



Szyszymora 23.08 - 22.09
Rodzina będzie ci pomagać, a znajomi spełnią twoje prośby. Jeśli coś cię martwi, po prostu powiedz o tym najbliższym, zrobią wszystko, by pomóc rozwiązać twój problem. W listopadzie Wenus w sekstylu sprawi, że będziesz mógł spodziewać się lepszych wiadomości. Opuści się stres, zmęczenie, poczujesz się zrelaksowany i gotowy do działania. Znajdź czas na rozmowy z ludźmi, których dawno nie widziałeś. Znajomości, które przygasły odnowią się, a te, które spisałaś na straty mają szansę znów zaiskrzyć. Najbliższe miesiące będą sprzyjać ezoteryce i miłosnym spotkaniom. Nie ograniczaj się, poznaj się na nowo. Jeśli w twoim związku były jakieś trudne sprawy to teraz uda ci się je bez trudu wyjaśnić. Grudzień to wspaniały czas na rozwój osobisty. Poszukaj ciekawych książek i zadań, odpocznij po ciężkim roku i przygotuj się na pomyślne domknięcie wielu wiszących wciąż nad tobą spraw.



Demimoz 23.09-22.10
Nie będziesz się zbytnio przemęczać w pracy, ale twoje działania będą i tak wystarczające, byś mógł cieszyć się sukcesem. Pilnuj jednak spraw, na których ci zależy, bo inni współpracownicy mogą zacząć sprawiać kłopoty, przez co atmosfera w pracy może stać się nieco nerwowa. Mars w kwadraturze do twojego znaku sprawi, że w miłości staniesz się bardziej wymagający i surowy. Ktoś blisko ciebie zacznie ci marudzić, co tylko pogorszy twój nastrój. Zastanów się o co tak naprawdę chodzi i nie manipuluj ludźmi. W nadchodzącym czasie będziesz czuł się nieswój. I choć początkowo może wydawać ci się, że w końcu osiągnąłeś to, czego zawsze pragnąłeś szybko może okazać się, że taki stan rzeczy przeszkadza nie tylko twojemu najbliższemu otoczeniu, ale też tobie. Odwiedź salon piękności lub butik, zrób coś dla siebie. Zadbaj o dobre samopoczucie i nastrój, a dobra passa, pozytywne emocje i radość powrócą nim się obejrzysz.



Kwintoped 23.10-21.11
Zadbaj o siebie i unikaj ryzyka, ponieważ koniunkcja Marsa sprzyja ranom, zadrapaniom i paskudnym bliznom. Pamiętaj o tym, by nie szarżować na miotle, bo upadek z dużej wysokości okaże się dla ciebie bardzo bolesny. Jowisz w koniunkcji do twojego znaku pomoże ci poradzić sobie z nowymi uczuciami i rozwiąże twoje problemy. W łagodzeniu sporów i wewnętrznych rozterek pomogą spotkania w gronie zaufanych ludzi. Jeśli jesteś samotny szukaj sposobów do zawarcia nowych znajomości, lecz bądź ostrożny. Zanim poważnie się zakochasz upewnij się, czy twój partner jest wobec ciebie szczery i niczego przed tobą nie ukrywa. Nie proś bliskich o porady — sam najlepiej wiesz, co kryje się w mojej głowie i sercu. Bądź konsekwentny, nie daj się wplątać w niepotrzebne konflikty i zbłaźnić próbując rozwiązywać cudze problemy. Zignoruj bliskich, którzy mają tendencję do marudzenia i rób dalej swoje.



Żądlibąk 22.11-21.12
Będziesz w dobrej kondycji, ale należy zadbać o żołądek. Jeśli przesadzisz z mięsnymi daniami możesz cierpieć i nabawić się dolegliwości przewodu pokarmowego. W najbliższych miesiącach planety pozwolą ci nieco odpocząć. Zajmij się tym co lubisz. Może to dobry czas na założenie hodowli magicznych roślin lub zajęcie się magicznymi stworzeniami? Jeśli lubisz dyskusje to Mars w kwadraturze do twego znaku przyniesie ci kolejne argumenty na poparcie twojego punktu widzenia. Patrz na to, co jest dla ciebie najlepsze i najkorzystniejsze, nie zadręczaj się bzdurnymi problemami innych, jeśli uważasz, że są sztucznie tworzone wokół twojej osoby. Spokojnie i dokładnie rób to, na czym ci zależy, a osiągniesz wymarzony sukces. Kapusta będzie w nadchodzących miesiącach działać na twój organizm wyjątkowo niekorzystnie, wystrzegaj się jej nadmiaru.



Redakcja Czarownicy
Czarownica
Czarownica
Zawód : Jestem gazetą
Wiek : 0
Czystość krwi : n/d
Stan cywilny : n/d
Jam jest Myśląca Tiara,Los wam wyznaczę na starcie!
OPCM : X
UROKI : X
ALCHEMIA : X
UZDRAWIANIE : X
TRANSMUTACJA : X
CZARNA MAGIA : X
ZWINNOŚĆ : X
SPRAWNOŚĆ : X
Genetyka : Czarodziej

Konta specjalne
Konta specjalne
https://www.morsmordre.net/ https://www.morsmordre.net/ https://www.morsmordre.net/t12082-kronika-towarzyska#372204 https://www.morsmordre.net/ https://www.morsmordre.net/
50 twarzy Francisa Lestrange- 03.10.57
Szybka odpowiedź
Uprawnienia

Nie możesz odpowiadać w tematach